Su Hava ve Klima Soğutmalı Trafo Uygulamaları

AFWF (Su-Hava Soğutma Sistemleri)

  • AFWF su-hava soğutma sistemleri kuru tip transformatörlerin, doğal soğutma imkanının bulunmadığı ortamlarda, kayıplarından dolayı oluşan ısının su ile transfer edilmesi amacıyla sadece su ve enerji kullanılarak kendi başına çalışmasını sağlayan bir soğutma sistemidir
  • Transformatörün bulunduğu hücre IP55 koruma sınıfına kadar hazırlanmakta ve tamamen kapalı olan bu hücrenin içinde oluşan ısı, soğutma eşanjörleri sayesinde suya aktarılabilmektedir.
  • Sistem tedarik edilen soğutma suyunun özelliklerine, debisine ve sıcaklığına göre optimize edilir. Bu girdilere bağlı olarak eşanjör kapasitesi ve fan seçimleri yapılır. Ayrıca bazı sensörler sayesinde sistemin durumu sürekli gözönünde bulundurularak beklenmedik bir problem yaşanmasını önceden bilgi vererek engeller.
  • STE Technic teklif sürecinden, projelendirme ve kabul sürecine kadar tüm konularda mühendislik desteği ile birlikte bu çözümlerin transformatörlere entegre edilmesinde yer almaktadır.
shadow

AFRF (Akışkan gazlı soğutma Sistemleri)

shadow
  • AFRF gazlı soğutma sistemleri kuru tip transformatörlerin, hücreli veya hücresiz olarak kendi başına çalışma imkanının bulunmadığı ortamlarda, kayıplarından dolayı oluşan ısının ortama transfer edilmesi amacıyla sadece enerji kullanılarak kendi başına çalışmasını sağlayan bir soğutma sistemidir. Özellikle IP55 koruma ortamı gerektiren durumlarda kuru trafoların kullanılmasını sağlamaktadır. Ortamda bulunan tozlu, kirli, yüksek nemli, olağandışı koşullara rağmen kuru trafo kullanılmasını sağladığından yağlı trafo çözümlerinin uygulanamadığı durumlar için en ekonomik ve uzun ömürlü çözümdür. Ayrıca yine doğal soğutmanın mümkün olmadığı durumlarda AFWF sistemine alternatif olarak kolay kurulum ve düşük maliyeti nedeniyle kullanımı uygundur.
  • Transformatörün bulunduğu hücre IP55 koruma sınıfına kadar hazırlanmakta ve tamamen kapalı olan bu hücrenin içinde oluşan ısı, soğutma eşanjörleri sayesinde ortama veya daha uzakta bir noktaya aktarılabilmektedir.
  • Sistem ortam koşullarına göre optimize edilir. Bu girdilere bağlı olarak eşanjör kapasitesi ve fan seçimleri yapılır. Ayrıca bazı sensörler sayesinde sistemin durumu sürekli gözönünde bulundurularak beklenmedik bir problem yaşanmasını önceden bilgi vererek engeller.
  • STE Technic teklif sürecinden, projelendirme ve kabul sürecine kadar tüm konularda mühendislik desteği ile birlikte bu çözümlerin transformatörlere entegre edilmesinde yer almaktadır.